ekologia.baltrade.pl

Zużyte baterie i sprzęt elektroniczny

Zużyte baterie i akumulatory

Pamiętaj! Zużytych baterii i akumulatorów nie wyrzucamy do kosza z odpadami komunalnymi!
Po ich zużyciu wyrzuć je do specjalnego pojemnika oznaczonego napisem „Zużyte baterie”. Znajdziesz go w firmie Baltrade w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 493, a także w szkołach, urzędach, biurach czy stacjach benzynowych - lista wybranych punktów tutaj.


Czym są baterie?

Ogniwo galwaniczne jest to układ składający się z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie. Funkcjonowanie tego układu powoduje zamianę energii chemicznej na elektryczną i sprawia, że urządzenia przenośne takie jak aparat fotograficzny czy zabawki działają.

Ogniwa galwaniczne nieodnawialne zwane potocznie bateriami mogą być używane tylko jeden raz, składniki, z których są zbudowane powodują, że tych ogniw nie możemy ponownie naładować.
Więcej informacji o bateriach znajdziesz tutaj: www.e-baterie.com

Duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia powodują metale ciężkie zawarte w ogniwach, dlatego wymagają specjalnego traktowania, ponieważ  po ich zużyciu stają się odpadem niebezpiecznym.

Jedna bateria guzikowa srebrowa, może skazić kilkaset litrów wody! Dlatego zużyte baterie i akumulatory wyrzucaj do specjalnych pojemników!


Jak możesz uniknąć zagrożenia dla środowiska spowodowanego zużytymi bateriami?

Po pierwsze, zbieraj zużyte baterie i wyrzucaj je tylko do pojemników oznaczonych napisem „Zużyte baterie”.

O zakazie wyrzucania baterii do śmietnika komunalnego informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na bateriach.

Kosz


Po drugie, zamiast jednorazowych baterii możesz używać akumulatorków.

Czym są akumulatory?
Akumulatory, czyli ogniwa odnawialne są tak zbudowane, że zachodzące w nich procesy można wielokrotnie powtarzać za pomocą ładowania. W ostatnim czasie powstały nowoczesne akumulatorki łączące w sobie zalety baterii alkalicznych i pojemnych akumulatorków. Akumulatorki nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Eneloop serii MCCE, które mogą ładowane do 2100 razy! Godne polecenia są także akumulatorki innych czołowych producentów Energizer Extreme, Duracell Stays Charged, GP Recyko oraz Varta Ready2Use.
Akumulatorki to oszczędność środowiska i pieniędzy!
Więcej informacji na temat akumulatorów znajdziesz tutaj na stronach:
www.akumulatorki.com
www.eneloop.pl


Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci - Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, potocznie określane jako ZSEiE to wszystkie popsute i niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zasilane prądem z sieci lub na baterie takie jak:
- sprzęt RTV (m.in. telewizory, odtwarzacze, kamery, radioodbiorniki, mp3, tunery),  AGD (m.in. sprzęty hi-fi , wzmacniacze dźwięku),  urządzenia elektroniczne
- komputery, drukarki, monitory
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
- narzędzia elektryczne i elektroniczne
- zabawki
- pralki, lodówki
- przyrządy medyczne (ciśnieniomierze, inhalatory)
- świetlówki , żarówki LED
- latarki
- ładowarki
- przyrządy do nadzoru i kontroli


Jak postępować z elektrośmieciami?

Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.  Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np.  narzędzi czy nowych urządzeń RTV i AGD.

O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Kosz

Listę punktów zbierania elektrośmieci znajdziesz tutaj.

Elektrośmieci można także oddać bezpłatnie w sklepie, ale tylko przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np.:  możesz oddać starą ładowarkę przy zakupie nowej. Podobnie możesz postąpić z innymi elektrośmieciami . Wystarczy je przynieść do sklepu, w którym kupujesz nowy sprzęt.
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam